Add le a megrendelésedet 13 óráig, és csomagod akár másnap házhoz szállítja a GLS!

Beporzók Napja 2025

Beporzók Napja 2025

A Beporzók Napja nem csak egy ünnep, hanem figyelmeztetés is, hogy elgondolkodjunk: hogyan védhetjük meg a természet nélkülözhetetlen segítőit, a méheket? Olvasd el a blogcikket, aztán bátran írd meg a cikk alatt kommentben, hogy Te mit gondolsz erről.

Trepinszki József

Beporzók Napja 2025: A Természet és Emberiség Közös Ügye

A beporzók szerepe napjainkban

A méhek és más beporzók létfontosságú szerepet játszanak ökoszisztémánk fenntartásában. Nem csupán a növények szaporodását segítik, hanem a globális élelmiszer-termelés 75-80%-át is érintik. Mégis, az elmúlt években drámai módon csökkent a populációjuk.

Mi ennek az oka? Az ipari mezőgazdaság vegyszerhasználata, a természetes élőhelyek eltűnése, a klímaváltozás és a környezetszennyezés mind-mind közrejátszanak a beporzók pusztulásában. És ez nem csupán a méhészek ügye, hanem minden emberé, hiszen az élelmiszer-ellátásunk és a természetes ökoszisztémák egyensúlya is rajtuk múlik.

A virágpor és a beporzók jövője

A virágpor a méhek egyik legfontosabb tápláléka, és az emberi egészség szempontjából is igazi kincs. Gazdag fehérjékben, ásványi anyagokban és vitaminokban, ezért természetes „superfood”-ként tartják számon. De mi történik, ha a beporzók eltűnnek?

  • A méhállomány csökkenésével kevesebb virágpor gyűlik össze.
  • A mesterséges beporzás jelenleg nem tudja helyettesíteni a méhek munkáját.
  • A kevesebb virágpor magasabb árakat és csökkenő elérhetőséget eredményez.
  • Ha nincs háziméh és vadbeporzók, akkor a növények döntő többsége sem hoz termést.

A Beporzók Napja tehát nem csupán egy ünnep, hanem figyelmeztetés is. Egy lehetőség arra, hogy elgondolkodjunk: hogyan védhetjük meg a természet ezen nélkülözhetetlen segítőit?

Mit tehetünk a beporzók védelmében?

1. Ültessünk méhbarát növényeket

A méhlegelők, vadvirágos rétek és vegyszermentes kertek menedéket nyújtanak a beporzóknak. Ültessünk levendulát, kakukkfüvet, napraforgót, vagy más, nektárban gazdag növényt!

2. Csökkentsük a vegyszerek használatát

A rovarölő szerek és műtrágyák helyett használjunk természetes megoldásokat! Minden permetezés egy merénylet a méhek ellen.

3. Támogassuk a fenntartható méhészetet

Nagyon sokféle méz létezik. Ha magyar mézet (vagy virágport) veszel, akkor helyi, felelősen gazdálkodó méhészektől származó mézet vegyél, legyen az maga a méhész, vagy mézet áruló üzlet, webáruház. Ezzel közvetlenül hozzájárulhatunk a méhek védelméhez. Külföldi mézet csak olyat vegyél, ami hazánkban nem elérhető (pl. manuka, hanga, koriander stb.) és olyan helyről, akinél a magyar méz is megbízható forrásból származik.

4. Oktatás és szemléletformálás

A beporzók jelentőségéről szóló ismeretterjesztés kulcsfontosságú. Tanítsuk meg a következő generációknak, hogy a természet (és a méhek, beporzók) védelme nem lehetőség, hanem kötelesség!

2050: Egy pozitív jövőkép

25 év múlva, március 10-én, a Beporzók Napján egy olyan világban élünk, ahol a beporzók védelme természetes dolog. A városok méhbarátabbak, a vegyszerhasználat minimális, és egyre több ember érti meg a méhek létének fontosságát. A virágpor továbbra is az egészség egyik alappillére, és mindenki számára elérhető.

A kérdés az: Te mit teszel ma, hogy ez a jövő valósággá váljon?

 

Trepinszki József, vezető mézkedvelő, fitoterapeuta


* A kommenteléshez be kell jelentkezned ugyanebben a böngészőben (mobilon és laptopon/PC-n egyaránt) egy új lapfülön a saját Facebook fiókodba, ekkor láthatod a cikk alatt a "Hozzászólás írása" beírómezőt, amibe belekattintva máris hozzáírhatod a kommentedet.


Tetszett a cikk? Akkor kérd az ingyenes mézes-méhes híreket is!

Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb mézes-méhes hírekről, akciókról és újdonságokról? Iratkozz fel a Mézbarlang hírlevelére: