Add le a megrendelésedet 13 óráig, és csomagod akár másnap házhoz szállítja a GLS!

Érelmeszesedés, koleszterin

Érelmeszesedés és magas koleszterinszint ellen

A tudomány mai állása szerint közvetlen összefüggés van az érelmeszesedés és a táplálkozás között. Továbbá befolyásolják a koleszterin szint, és a vér antioxidáns tartalma is. Utóbbi esetében tökéletes választás a méz, amely anitoxidánsban gazdag tápanyag. A mézben található antioxidánsok meggátolják a zsírsavak és a koleszterin oxidációját, ezért a koleszterin nem rakódhat le az érfalra. Ezen az oldalon kimondottan azokat a mézeket, méhtermékeket, gyógyteákat és illóolajokat gyűjtöttük össze, amikkel felveheted a harcot az érelmeszesedés ellen.

Amennyiben többet szeretnél olvasni az érelmeszesedésről és a magas koleszterinszintről, valamint azokról a konkrét megoldásokról, amik segíthetnek, görgess le a termékek alatti részhez. 

37 termék 1 30
37 termék 1 30

Az érelmeszesedésről

A legkiválóbb érproblémákra a mézek közül a sok flavoidot tartalmazó édesharmat mézek. (És a sötét színû mézek.)

Érelmeszesedés ellen kifejezetten ajánlott mézekÉdesharmat, galagonya, hárs, napraforgó méz. Az érfalak védelmére különösen jótékony hatása van a méhpempőnek. A galagonyának a mézéhez hasonlóan a virágpora is kitűnő hatású az érrendszerre és a keringésre. Sokféle gyógytea közül is lehet választani mind megelőzésre, mind a probléma kezelésére.

Érelmeszesedés (magas koleszterinszint) okai

Az artériák leggyakoribb megbetegedése, az erek átmérőjelumene beszűkül, illetve súlyosabb esetben elzáródhat. A betegséget kísérő tünetek az érintett szervtől függően jelentkeznek (fájdalom, sántítás, hűvös végtag). Az érelmeszesedés kialakulásához előbb az ér sérülésére van szükség, ahol könnyen megtapad a koleszterin (főleg az LDL koleszterin és annak a szabadgyökök által károsított, „oxidált” formája).

Ezt követően az érfal sejtjei és az immunsejtek közötti kölcsönhatás következtében az érfal simaizom-sejtjei fokozott
növekedésnek indulnak, és kötőszövet-szaporulat jön létre a területen. Tudjuk, hogy ereink nap mint nap mechanikai traumának vannak kitéve, hiszen tágulnak-összehúzódnak, folyamatosan mozognak. Ez önmagában is elég ahhoz, hogy érsérülés alakuljon ki, mégis csak egyes esetekben jön létre a probléma. A sérülés gyakorisága az életkor előre haladtával
nő.

A kötőszövetet károsító tényezők közt a magas vérnyomáson kívül meg kell említenünk a szöveti szinten jelentkező sav-bázis egyensúlyzavart, az elsavasodást is, ami mai táplálkozásunk egyenes következménye. Mindezek mellett ne feledkezzünk meg a baktériumok és vírusok által felszabadított kötőszövetbontó enzimekről, illetve az ezek elleni védekezés során keletkező szabadgyökök romboló hatásáról sem!

A magas koleszterinszint növeli az érelmeszesedés kialakulásának valószínűségét, de annak nem feltétlen velejárója. A
koleszterin ugyanis csak oda rakódik le, ahol sérülés van, tehát nem lehet oki tényező. Persze az érsérülés kialakulását követően a koleszterin már könnyebben megtapad, főleg ha maga a koleszterin is károsodott (oxidált) formában van jelen.

Ezzel nem azt szeretnénk sugallni, hogy nem kell a koleszterinszintünkre odafigyelni, pusztán azt, hogy önmagában nem elég. 

Ha a véredények beszűkülnek, romlik a perifériás vérátáramlás. Következményesen romlik az oxigén- és tápanyagszállítás, felhalmozódnak a salakanyagok, károsodik a sejtek működése. Látható, hogy igen komplex problémáról van szó, ennek megfelelően a megelőzés, kezelés is összetett.

Javasolt terápia:

  • étrendváltás
  • kalóriabevitel csökkentése - gyors felszívódású szénhidrátok, zsíros húsok korlátozása, egyidejűleg esszenciális zsírok fogyasztásának növelése optimális kalóriaszükségleten belül !
  • nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztása
  • gyógytáplálékok : fokhagyma, alma, zabkorpa, articsóka
  • dohányzás, alkoholfogyasztás mellőzése
  • testmozgás rendszeressé tétele
  • stresszkezelés

Gyógynövények:

  • aranyvessző, fagyöngy, galagonya, pásztortáska, veronikafű
  • kovasav ( csalán, zsurló ) gátolja a koleszterinlerakódást az érfalba
  • növényi nyugtatók: citromfű, komló, macskagyökér, levendula
  • zöldség, gyümölcs: fokhagyma, brokkoli, kelbimbó, a cékla, a hagyma, a narancs, karfiol
  • olajok: kukorica, búzacsíra, olíva

Gyógyteakeverék: citromfű, galagonya, cickafark, zsurlófű