A cukros méz rossz minőségű vagy hamis méz?
Első alaptétel:
Mindegyik méz előbb-utóbb kristályosodik ("cukrosodik")!
Második alaptétel:
A cukros méz önmagában nem utal sem a méz rossz minőségre, sem mézhamisításra.
- Bővebben az első tételhez:
A mézek kb. 80%-a gyümölcscukor és szőlőcukor. Ennek a két cukornak az aránya határozza meg, hogy az adott méz milyen gyorsan cukrosodik (akkor maradjunk a cukrosodás kifejezésnél, bár én jobban szeretem a kristályosodik szót).
A mézek cukrosodása tehát egy természetes folyamat. Amelyik méznél túlsúlyban van a szőlőcukor (pl. repceméz), az előbb kristályosodik. Amelyikben több a gyümölcscukor (pl. akácméz), az lassabban cukrosodik. Ilyen egyszerű az egész!
A kristályosodás gyorsasága függ a környező hőmérséklettől is. A méz huszonegynéhány fokon cukrosodik a legkevésbé és 14 fokon a leggyorsabban.
- Bővebben a második tételhez:
Az előbb említett repceméznek például olyan magas a szőlőcukor tartalma, hogy napok alatt kikritályosodik. A repceméznél tehát gyanús lehet, ha folyékony állapotban látjuk az üvegben! Az akácméznek viszont a gyümölcscukor tartalma olyan magas, hogy akár évekig nem cukrosodik! Ezért itt az lehet a gyanús ha akácméznek nevezik és nem folyékony!
A kritályosodott vagy kristályosított mézet krémméznek is hívják. Az apró szemű cukorkristályok a krémmézet zsírszerűen kenhetővé teszik. Könnyebb is felhasználni, mert nem folyik, nem csurog le a kanálról és könnyű kenni. A nyugati országokban a krémesített méz sokkal elterjedtebb és használatosabb, mint nálunk.
A cukros méz tehát nem értéktelenebb, hatásaiban nem rosszabb, mint ugyanaz a méz folyékony állapotban! Ezt akár harmadik alaptételnek is írhatnám. Ez azt jelenti, hogy a méz beltartalma a cukrosodás folyamatában nem változik. A szervezetre gyakorolt jótékony hatása ugyanolyan marad. Csak fizikailag változik meg, folyékonyból szilárddá válik.
Egyébként ha valaki jobban szereti a folyékony mézet, maximun 40 fokos vízbe vagy levegőbe (sütőbe) téve ismét folyékonnyá válik. Még a repceméz is! De ezt a repceméz gyors vissza kristályosodása miatt abszolút nem érdemes :-))
Vedd meg tehát nyugodtan a cukros mézet is, ha megfelelő forrásból származik! Mert nem a cukrosodás foka dönti el a méz minőségét. Meg felhasználni is könnyebb!
(Írta:Trepinszki József, vezető mézkedvelő, mezbarlang.hu)
Vissza a GYakran Ismételt Kérdésekhez>>>