Részlet az "Ásványi anyagok a mézben" fejezetből:
"A kalcium felszívódását a lassan felszívódó szénhidrátok és szerves savak segítik (a bélsejtek áteresztőképessége növekszik), így a méz jó feltételeket teremt a nagyarányú kalciumfelszívódáshoz.
A vas fontos szerepet tölt be a B-vitaminok anyagcseréjében, valamint több enzim fontos alkotóeleme is. Nagy részét azonban a vörös vérfestékanyag előállítására használja fel szervezetünk. A vas jó felszívódásához C-vitamin, mangán és réz egyidejű jelenléte is szükséges és ezt a méz, a benne lévő „segédanyagok” segítségével lehetővé teszi."
Részlet a "Daganatos betegségek" fejezetből:
"Mint tudjuk, a rák manapság már a (kis)gyermekeket sem kíméli. Egy megdöbbentő adat! Az egy éves kor feletti gyermekhalálozási "listán" a daganatos betegségek a balesetek után a második helyen állnak a gyerekeknél!
Mit tehetünk ellene? Mint minden betegség megelőzése érdekében, itt is az általános ellenálló képesség (immunerősítés) fokozása a legfontosabb. Ebben a méz elsőrangú, tehát bármilyen mézet is fogyaszt gyermekünk, sokat teszünk az immunrendszerének erősítése érdekében. Leginkább immunerősítő mézekről a következő fejezetben olvashatsz.
Fokozottan daganatos megbetegedések ellen ható mézek a hajdina, meggy és napraforgó méz és a méhpempő-propolisz kettős."
Részlet a "Méz és allergia" fejezetből
"Mint a fentiekből is kiderül, sokan és sokféleképpen vizsgálták már a virágpor allergia és a virágpor, ill. a méz viszonyulását, de ezekből nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni. Van, akinél csökkennek, ill. megszűnnek az allergiás tünetek, van akinél nincs hatásuk. Hallottam például egy érdekes esetet. A tavasz közeledtével egy virágpor allergiás elkezdte szedni a virágport, mégpedig a következők szerint:
- Először csak egy-két virágpor szemcsét vett be.
- Aztán növelte a mennyiséget naponta további 1-2 szemcsével
- Így eljutott napi egy kiskanálig
- Ezt két éve csinálja, és azóta elmúltak a tünetek
Neki bevált, lehet másnak is használ. Mindenesetre nagy kockázata nincs a dolognak, ha kipróbálja bárki, aki allergiás valamilyen virágporra.)"
Részlet a "Méz és emésztőrendszer" fejezetből
"Tippek székrekedés ellen:
- 1-2 evőkanálnyi mézet oldj fel egy pohár langyos vízben, és reggel éhgyomorra idd meg.
- Egy üveget rakj tele aszalt gyümölcsökkel (szilva, sárgabarack, áfonya, meggy, stb.), öntsd tele mézzel és néhány nap pihentetés után reggelente egyél belőle 1-2 kanállal.
- Turmixolj össze aszalt gyümölcsöt masszává és tetszőlegesen ízesítsd mézzel. Szintén reggelente éhgyomorra fogyaszd.
Ha azonban eddig hashajtóval éltél, ne hagyd abba hirtelen, fokozatosan csökkentsd a gyógyszeradagot és ennek megfelelően növeld valamelyik tipp szerint a mézes „hashajtó” fogyasztását."
Részlet a "Méz és érelmeszesedés" fejezetből
"Sok olyan gyümölcs, zöldség, fűszer és olajos mag van, amelyeknek magas az antioxidáns tartalma, ha ezeket az alapanyagokat mézzel társítjuk, hatásukban kiegészítik és erősítik egymást.
A gyümölcsök közül ilyen pl. az alma, a dinnye, a citrom, a szilva, az áfonya, a füge, a goji bogyó és a homoktövis, hogy csak néhányat említsek. Sokan mondják, hogy inkább magában eszik a gyümölcsöket, nem „cukrozzák”. Cukrozni valóban vétek, de a méz az más! Nyílván nem kell minden gyümölcsöt mézezni, de egy ízlés szerint összeállított gyümölcssaláta mézzel leöntve, esetleg még megszórva mondjuk dióval, igazi csemege és antioxidáns bomba. Az említett dió mellett még a napraforgóban, a lenmagban és a szezámmagban is sok az antioxidáns."
Részlet a "Propolisz" fejezetből
"Legtöbbször tinktúra formájában használatos. Gyerekek 14 éves kor alatt rendszeresen inkább az alkoholmentes változatát fogyasszák. Kúraszerűen fogyasztható 1 éves kortól, mégpedig mézbe keverve annyi csepp tinktúrát, ahány kg a gyermek súlya!
Vagy előre bekevert propoliszos méz formájában. A propoliszos méz betegségmegelőző és gyógyító tulajdonsága a két termék együttes hatása miatt fokozottabban érvényesül.
A propolisz alkalmazási formái: ....."